Suudi fitness fenomeni, uygunsuz bulunan kıyafetleri nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı

T24 Dış Haberler

Suudi Arabistanlı fitness fenomeni Manahel el-Otaibi, uygunsuz olduğu belirtilen bir kıyafetle alışverişe gittiği için 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ülke, el-Otaibi’nin “terör suçları” nedeniyle hapse atıldığını iddia ederken, Uluslararası Af Örgütü ve Londra merkezli bir Suudi insan hakları grubu olan Al Qst, bu iddiayı eleştirdirdi ve el-Otaibi’nin kıyafet seçimi ve “erkek vesayeti kaldırılsın” hashtag’ini paylaştığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle hapsedildiğini öne sürdü. 

Gruplar, el-Otaibi’nin videolarda “uygunsuz” olarak değerlendirilen kıyafetler giydiğini ve uzun bir cübbe olan abaya olmadan alışverişe çıktığını söyledi. 

Uluslararası Af Örgütü’nün Suudi Arabistan’la ilgili kampanya sorumlusu Bissan Fakih şunları söyledi: “Manahel’in mahkumiyeti ve 11 yıl hapis cezasına çarptırılması dehşet verici ve zalimce bir adaletsizliktir. Bu ceza ile Suudi yetkililer, son yıllarda çokça dile getirdikleri kadın hakları reformlarının içinin boş olduğunu ortaya koymuş ve barışçıl muhalefeti susturmaya yönelik tüyler ürpertici kararlılıklarını göstermişlerdir”

Al Qst’nin savunma başkanı Lina Alhathloul, “Manahel’in özgürce hareket edebileceğine dair güveni, Muhammed bin Selman‘ın ülkede kadın hakları reformlarına öncülük ettiğine dair çokça lanse edilen söylemi için olumlu bir reklam olabilirdi. Bunun yerine, onu tutuklayarak ve bu çirkin cezayı vererek, Suudi yetkililer sözde reformlarının keyfi ve çelişkili doğasını ve Suudi Arabistan’ın kadınlarını kontrol etme konusundaki devam eden kararlılıklarını bir kez daha ortaya koydu” diye konuştu. 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x